Prawie 2 miliardy złotych dla TVP. Sejm uchwalił ustawę

2 miliardy dla tvp

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o mediach publicznych, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.

Podczas obrad posłowie opozycji wskazywali na stronniczość i tendencyjność programów telewizji publicznej. Zarzuca się im taką selektywność informacji i taki sposób prowadzenia publicystyki, który promuje, bez miejsca na krytykę, Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja zaproponowała, by pieniądze – zamiast na media publiczne – przekazać na polską onkologię. Dosadnie skomentował to na Twitterze Donald Tusk. „To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór” – napisał w czwartek były przewodniczący Rady Europejskiej.

Szerokim echem odbił się obraźliwy gest posłanki PiS Joanny Lichockiej pod adresem opozycji. Lichocka pokazała środkowy palec, później jednak stwierdziła, że jedynie „przesuwała placem pod okiem”. To tłumaczenie wywołało lawinę ironicznych komentarzy.

Za przekazaniem 2 miliardów dla TVP i PR głosowało 232 posłów, przeciw było 220. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia.

W czwartek posłowie podjęli też decyzję o odebraniu Senatowi 100 milionów złotych, które miał do wydania na działalność polonijną. Teraz pieniądze te trafią do kancelarii premiera (60 mln zł), a także do kilku ministerstw: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, spraw zagranicznych i do resortu kultury (po 10 mln zł dla każdego resortu). Ustawa, by wejść w życie, musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Więcej aktualności TUTAJ.

Fiskus z nowym batem na podatników? Wzmożone kontrole skarbówki