Kodeks drogowy 2021. Od 1 czerwca bardzo ważne zmiany

kodeks drogowy zmiany

Uwaga kierowcy – od 1 czerwca istotne zmiany w ruchu drogowym! Zmieni się m.in. nocny limit prędkości w terenie zabudowanym. Nie będzie można też jeździć „na zderzaku”.

W obszarze zabudowanym max. prędkość ta sama przez całą dobę

Dotychczas dopuszczalna maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosiła 50 km/h w godzinach 5:00–23:00 oraz 60 km/h w godzinach 23:00–5:00. Od 1 czerwca limit przez całą dobę będzie taki sam. Dla wielu kierowców nie będzie to stanowiło różnicy – nie każdy wie, że dotychczas obowiązywały takie zasady.

Co jeszcze niesie za sobą ta zmiana? Z dróg znikną tysiące znaków „pięćdziesiątek”, bo nie będą już potrzebne. Znak ograniczenia prędkości do 50 km/h ma na celu wyłącznie zniesienie „nocnego” podwyższonego limitu prędkości. Wkrótce zacznie się zdejmowanie tych znaków.

Ponadto należy pamiętać, że w związku ze zmianą dozwolonej prędkości w nocy, zmianie ulegnie także wysokość mandatów. Najważniejsze – za jazdę ponad 100 km/h w terenie zabudowanym dziś grozi nam tylko 500 zł mandatu, a od 1 czerwca – także utrata prawa jazdy na 3 miesiące.

Nowe zasady dla pieszych

Ważna zmiana dotyczy też pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami, pieszy znajdujący się na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie musiał zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Dodatkowe obostrzenia nałożono także na pieszych, bowiem ustawa wprowadza zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Zakaz jazdy na zderzaku

Mało tego, ustawa zakończy problem tzw. jazdy na zderzaku. Kierowcy będą zobowiązani do zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ten wyrażony w metrach musi być nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Compensa z zarzutami od UOKiK. Brak odpowiedzi oznaczał zgodę >>>

Kancelaria prawo nieruchomości Warszawa >>>