Czy ZUS przestanie być obowiązkowy?

zus

Brak konieczności płacenia ZUS? Na taki pomysł wpadł Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz, zapewniając podczas konferencji w Muszynie, że przejście na model „niemiecki” znacznie spotęgowałoby rozwój gospodarczy.

W Niemczech sytuacja z ichniejszym ZUS-em jest prosta. Jeśli przedsiębiorca chce i może płacić składkę, to ma emeryturę. Jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury. Pozwoliłoby to przyspieszyć rozwój mikro i małych firm, który jest zblokowany właśnie przez wysoką składkę „zusowską”.

ZUS nierzadko staje się jedną z przyczyn upadku firm. Dochód przedsiębiorców czasem nie pozwala na zapłacenie tak wysokiej składki. I wtedy albo się zadłuża, albo zamyka działalność.

Rezygnacja przedsiębiorców z ZUS kosztować będzie 11 mld zł. – To dużo i mało, ale przypomnę że jak trzeba było obniżyć ceny prądu, to od razu znalazło się 14 mld zł – powiedział Abramowicz. -Zrobimy badanie ilu przedsiębiorców zadeklaruje, że wyjdzie z systemu. (…) Na pewno nie wyjdą wszyscy i nie będzie to 11 mld zł., będzie to to dużo, dużo mniej – dodał.

Reakcja MF – aktualizacja e-PIT-a